Spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską

W czwartek 31 marca odbyło się spotkanie  uczniów klas I-III z pisarką panią Renatą Piątkowską, która swoją twórczość kieruje głównie do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Autorka książek dla dzieci przybliżyła nam tematykę swoich opowieści i opowiedziała jak wygląda praca pisarza. Dowiedzieliśmy się skąd pani Renata czerpie pomysły i  jak długo trwa praca nad tworzeniem książki.
W szczególności pisarka przedstawiła nam  książkę o zwyczajach “Gdyby jajko mogło mówić ”  Zbiór tych opowiadań nie tylko podkreśla rolę tradycji i związanych z nią zwyczajów, ale również zachęca do ich odtwarzania i kultywowania.  Wszystkie dzieci malują pisanki ale czy wiedzą, dlaczego malują właśnie jajka? I skąd się wziął prima-aprilis? A lanie wosku w andrzejki? Dobrze wiedzieć dlaczego topimy w rzece Marzannę i jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmigus-dyngus. W książce jest też wiele o wigilijnych zwyczajach, skąd się wzięły i co z nich przetrwało do dziś. Na przykład po co wkładamy wigilijne sianko pod obrus i skąd to dodatkowe nakrycie na stole.
Wiele dawnych tradycji  jednak powoli traci znaczenie, stanowiąc jedynie atrakcję dla dzieci.

Autorka czytając fragmenty swoich opowiadań zachęciła uczniów do sięgnięcia po lekturę i powrotu do kultywowania tradycji. Na koniec chętne osoby mogły otrzymać  pamiątkowy autograf. Za przekazanie cennych wiadomości o zwyczajach i prezentację swojej twórczości bardzo dziękujemy