Wycieczka klas drugich do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach i kopalni Guido w Zabrzu

Dnia 16 czerwca 2022 uczniowie klas drugich udali się do Miejskiej Palmiarni w Gliwicach. Podziwialiśmy w niej rośliny cytrusowe, przyprawowe (pieprz, cynamon, kardamon) oraz egzotyczne palmy i kaktusy, pochodzące z Australii, Afryki i obu Ameryk. W Palmiarni towarzyszyły nam terraria ze zwierzętami i klatki z egzotycznymi ptakami. Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia podwodnego świata ryb w olbrzymich  tematycznych akwariach. Zakończenie zwiedzania Palmiarni odbyło się w kawiarni gdzie dzieci miały możliwość zakupienia pamiątek.
W pięknym Parku im.F.Chopina zrobiliśmy wypoczynek a następnie udaliśmy się do kopalni Guido w Zabrzu. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się w kierunku wejścia głównego. Założyliśmy kaski i przywitaliśmy się z naszym panem przewodnikiem słowami, którymi witają się prawdziwi górnicy – czyli „szczęść Boże”. Już na samym początku przekonaliśmy się, że zjazd w dół, w głąb kopalni, z całą pewnością wymaganie odwagi.
Była to bardzo pouczająca wyprawa. Dopiero oglądając ciężkie maszyny, słuchając ich odgłosów i oddychając podziemnym powietrzem zdaliśmy sobie sprawę, jak naprawdę wygląda praca górnika oraz jak bardzo jest niebezpieczna i ciężka.