Informacja na temat segregacji zużytych olejów

przez | 18 maja 2022

Urząd Miejski w Andrychowie ponownie przypomina mieszkańcom o możliwości pozbywania się wszystkich zużytych olejów i tłuszczy jadalnych używanych w gospodarstwach domowych w ramach ekologicznego projektu segregacji tych odpadów realizowanego w Gminie Andrychów. Jeden z pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki tego odpadu został umieszczony przy Zespole Szkół Samorządowych w Roczynach.

Jak poprawnie segregować olej?

  1. Do pojemnika należy wrzucać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które są używane do przygotowania jedzenia w domu.
    Mogą być to oleje (słonecznikowy, z oliwek, rzepakowy, sojowy, palmowy, kokosowy i inne); tłuszcze (masło, margaryna lub smalec), a także oleje i tłuszcze z sałatek, konserw, zalew olejowych oraz marynat do grilla i smażenia.
  2. Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać przy użyciu lejka do jakiejkolwiek butelki typu PET.
  3. Dla bezpieczeństwa, zużyty olej powinien najpierw ostygnąć, a dopiero później może zostać przelany do butelki PET.
  4. Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę należy zanieść do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji olejów.

W żadnym wypadku nie można wlewać oleju bezpośrednio do pojemnika, ani też wrzucać do niego szklanych butelek, czy innych odpadów.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do włączenia się w realizację projektu, aby w ten sposób działać na rzecz ochrony środowiska w naszej gminie.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdą Państwo na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Andrychowie pod adresem: andrychow.eu/segreguj-z-nami-oleje-jadalne/